Psychoterapie

Co je to psychodynamická psychoterapie?

Psychodynamická psychoterapie vychází z psychoanalýzy a zdůrazňuje význam nevědomí, vnitřních konfliktů a jejich historie. Na rozdíl od klasické psychoanalýzy se zaměřuje i na současné problémy a mezilidské vztahy klienta. Základ terapie spočívá v jedinečné a intenzivní zkušenosti ve vztahu klienta a psychoterapeuta.

Jaká je forma této psychoterapie?

Hlavní formou terapie je plynoucí rozhovor k prozkoumání hlubších významů a souvislostí. Terapeut poskytuje respektující a bezpečné prostředí, kde klient má možnost otevřeně mluvit o osobních tématech a získat vhled do svého fungování v interakcích s ostatními. Terapie odhaluje „slepá“ místa a zkreslené představy, což klientovi umožňuje provést požadované změny.

Jak takové sezení probíhá a co je jeho cílem?

Klient zpravidla mluví zcela otevřeně a bez cenzury o svých pocitech, myšlenkách a o tom, co prožívá. V rámci sezení se dá ale i mlčet; nejeví se to tak, ale i mlčení může být v rámci terapie velmi přínosné.  Cílem je porozumět nevědomým aspektům a souvislostem mezi tím, co se děje v životě jedince a jeho potížemi. Tato terapie může pomoci klientovi pochopit svou minulost, přijmout současnost a žít svou budoucnost spokojeněji a šťastněji.

V čem pomáhá psychoterapie?

01.

Lépe sám sobě porozumět

02.

Nastavit si hranice

03.

Zvládat stres a úzkost

04.

Pojmenovat a řešit problémy

05.

Zlepšit vztahy s okolím

06.

Rozvíjet laskavost a soucit